Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

McGivern, Frank C.

House 1919-22 (District 51)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Todd

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/25/1882
Birth Place: Brainerd, Minnesota
Birth County: Crow Wing
Birth Country: United States
Date of Death: 1/23/1956
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Staples
Occupation (when first elected): Engaged in the Practice of Law

EDUCATION

Brainerd High School; Secondary; Graduate
University of Minnesota, College of Law; Law Degree;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judge: Staples, Minnesota (Municipal Judge); 1908 to 1918

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Esther Mabel Monson (married on June 28, 1910)
Children: Three children: Marion, Elizabeth, and Patricia (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

42nd Legislative Session (1921-1922)

  Session Details
Body: House
District: 51
Elected: 11/2/1920
Residence: Staples
Term of Office: 1/4/1921 to 1/1/1923
Counties Represented: Todd
Occupation: Engaged in the Practice of Law
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Elections
  • Insurance
  • Judiciary
  • Labor (Chair)
  • Taxes
  • Temperance

41st Legislative Session (1919-1920)

  Session Details
Body: House
District: 51
Elected: 11/5/1918
Residence: Staples
Term of Office: 1/7/1919 to 1/3/1921
Counties Represented: Todd
Occupation: Engaged in the Practice of Law
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Elections
  • Insurance
  • Judiciary
  • Taxes
  • Temperance
No other information has been entered for this legislator.