Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

McCoy, Andrew C. "A.C."

House 1903-04 (District 4); House 1907-08 (District 4)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Olmsted

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/26/1842
Birth Place: Crete, Illinois
Birth County: Will
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1913
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: A.C.
City of Residence (when first elected): Byron
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Olmsted County Common Schools; At Least Elementary School;
Hamline University; Attended College; 3 years, left in 1862

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Olmsted County, Minnesota (County Commissioner, 1 term); 1??? to 1???
Municipal Government: Olmsted County, Minnesota (Town Supervisor, 1 term); 1??? to 1???
School Board/Administration: Olmsted County, Minnesota (School Board Member, over 30 years); 18?? to 1???
Municipal Government: Olmsted County, Minnesota (Town Clerk, 15 years); 18?? to 1???
Military: 9th Minnesota Infantry, Company F (United States Civil War and Minnesota Frontier, Prisoner of War at Andersonville Prison, 7 months); 1862 to 08/1865

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in May 1856.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

35th Legislative Session (1907-1908)

  Session Details
Body: House
District: 04
Elected: 11/6/1906
Residence: Byron
Term of Office: 1/8/1907 to 1/4/1909
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Elections
  • Engrossment
  • Horticulture (Chair)
  • Hospitals for the Insane
  • Soldiers Home
  • State Prison and Reformatory

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 04
Elected: 11/4/1902
Residence: Byron
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Claims
  • Hospitals for the Insane
  • Local Bills
  • Logs and Lumber
  • Public Buildings
No other information has been entered for this legislator.