Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Lenertz, Sr., Lawrence L. "L.L."

House 1939-42 (District 20)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Dakota

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 2/2/1911
Birth Place: Saint James, Minnesota
Birth County: Watonwan
Birth Country: United States
Date of Death: 2/21/1996
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names: L.L.
City of Residence (when first elected): South Saint Paul
Occupation (when first elected): Attorney at Law, Miller and Lenertz Firm

EDUCATION

South Saint Paul High School; Secondary; Graduate, 1926
University of Minnesota; B.A.; 1930
Yale University, School of Law; LL.B.; 1935 or 1936; Admitted to the Minnesota Bar, 1935 or 1936

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Attorney: Inver Grove Township, Minnesota (26 years); 19?? to 19??
U.S. Executive Branch: United States Federal Bureau of Investigation (World War II, Special Agent, 5 years); 194? to 194?
Judge: South St. Paul, Minnesota (Special Municipal Court Judge, Appointed by Governor Harold LeVander); 1967 to 1970 [Appointed]
Judge: Hennepin County, Ramsey County, and Dakota County, Minnesota (District Court Judge, He Was First Appointed, Then Elected); 1970 to 1981 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Ellen F. (she died in 1981)
Children: Six children: Robert, Fred, Lawrence L. Jr., David, and Mark (sons); Mary (daughter)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He died at the Regina Memorial Hospital Care Center in Hastings, Minnesota. His funeral was held at St. Augustine's Catholic Church in South St. Paul, Minnesota. He was buried in Resurrection Cemetery in Mendota Heights, Minnesota.

Religion provided by his obituary.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

52nd Legislative Session (1941-1942)

  Session Details
Body: House
District: 20
Elected: 11/5/1940
Residence: South Saint Paul
Term of Office: 1/7/1941 to 1/4/1943
Counties Represented: Dakota
Occupation: Attorney at Law, Miller and Lenertz Firm
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Appropriations
  • Civil Administration
  • Dairy Products and Livestock
  • Judiciary
  • Public Welfare

51st Legislative Session (1939-1940)

  Session Details
Body: House
District: 20
Elected: 11/8/1938
Residence: South Saint Paul
Term of Office: 1/3/1939 to 1/6/1941
Counties Represented: Dakota
Occupation: Attorney at Law, Miller and Lenertz Firm
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Dairy Products and Livestock
  • Judiciary
  • Markets and Marketing
  • Public Highways
  • State Parks
Articles & Books About
"Ex-Judge, Legislator Lawrence Lenertz Dies (Obituary)." St. Paul Pioneer Press, February 22, 1996.

"L.L. Lenertz, 85, Retired District Judge, Former State Legislator (Obituary)." Star Tribune, February 22, 1996.