Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Lemm, Ignatius

Senate 1927-30 (District 46)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Stearns

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 8/1/1888
Birth Place: , Minnesota
Birth County: Stearns
Birth Country: United States
Date of Death: 6/8/1954
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Melrose
Occupation (when first elected): Representative; Metropolitan Life Insurance Company, Western Stearns County/Formerly Taught Rural and Graded Schools, 12 years

EDUCATION

Stearns County Schools; Elementary School;
Duluth Teachers College; Attended College;
Valparaiso University, Indiana; Attended College; 1 year; 1910-1911
St. Cloud Teachers College; College Graduate; 1910

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judge: Melrose, Minnesota (City Justice, 21 years); 19?? to 19??
Municipal Board/Commission: Melrose, Minnesota (Water and Power Commission, Clerk); 1936 to 06/1954
U.S. Executive Branch: United States War Finance Committee, Stearns County, Minnesota (Promoted the Sale of U.S. Government War Bonds, World War II); 194? to 194?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Margaret (Married in 1912)
Children: Three children: Homer F., Mildred R., Carolyn K.
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Homer Francis Lemm, Sr.  - Son

GENERAL NOTES

He was born on a farm.

"His interest in state and national politics did not lessen after his term as a Senator. He continued to work actively for his party, and for a number of years served as Stearns County chairman of the DemocratIc-Farmer-Labor party." (Minnesota Journal of the Senate, April 7, 1955, p. 1437)

His gravestone is in Saint Marys Cemetery, Melrose, Stearns County, Minnesota, United States of America.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

46th Legislative Session (1929-1930) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 46
Elected: 11/2/1926
Residence: Melrose
Term of Office: 1/4/1927 to 1/5/1931
Counties Represented: Stearns
Occupation: Representative; Metropolitan Life Insurance Company, Western Stearns County/Formerly Taught Rural and Graded Schools, 12 years
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: "His interest in state and national politics did not lessen after his term as a Senator. He continued to work actively for his party, and for a number of years served as Stearns County chairman of the DemocratIc-Farmer-Labor party." (Minnesota Journal of the Senate, April 7, 1955, p. 1437)
Committees:
  • Insurance
  • Motor Vehicles and Motor Tax Laws
  • Municipal Affairs
  • Public Domain
  • Soldiers Home
  • Telephone and Telegraph
  • Temperance

45th Legislative Session (1927-1928)

  Session Details
Body: Senate
District: 46
Elected: 11/2/1926
Residence: Melrose
Term of Office: 1/4/1927 to 1/5/1931
Counties Represented: Stearns
Occupation: Representative; Metropolitan Life Insurance Company, Western Stearns County/Formerly Taught Rural and Graded Schools, 12 years
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: "His interest in state and national politics did not lessen after his term as a Senator. He continued to work actively for his party, and for a number of years served as Stearns County chairman of the DemocratIc-Farmer-Labor party." (Minnesota Journal of the Senate, April 7, 1955, p. 1437)
Committees:
  • Insurance
  • Motor Vehicles and Motor Tax Laws
  • Municipal Affairs
  • Public Domain
  • Soldiers Home
  • Telephone and Telegraph
  • Temperance