Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Lee, Oliver J.

House 1919-22 (District 19)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/17/1876
Birth Place: Leon Township, Minnesota
Birth County: Goodhue
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1947
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Zumbrota
Occupation (when first elected): Public School Teacher/Farmer/Former Bookkeeping and Shorthand Instructor, Business College of Iowa City, Iowa, 2 years

EDUCATION

Leon Common Schools; Elementary School;
Red Wing Seminary; Secondary; Graduate, 1897
Northern Illinois Normal School; Attended College;
Dixon Business College, Illinois; Bachelors Degree; Bachelor of Accounts, 1898

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Government: Dixon, Illinois (County Attorney's Office, Stenographer); 1??? to 1???
Municipal Government: Zumbrota?, Minnesota (Township Assessor, 3 years); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Louise Walsvik (married on April 4, 1906)
Children: One child: Jerome Llewellyn (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was of Norwegian ancestry.

He was a member of the Republican Party. (History of Goodhue County, Minnesota. Chicago: H.C. Cooper, Jr. & Co., 1909, p. 931.)

Religion provided by History of Goodhue County, Minnesota, 1909.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

42nd Legislative Session (1921-1922)

  Session Details
Body: House
District: 19
Elected: 11/2/1920
Residence: Zumbrota
Term of Office: 1/4/1921 to 1/1/1923
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Public School Teacher/Farmer/Organizer and Secretary; Farmers' Co-operative Mercantile Co., Wanamingo/Former Shorthand Instructor
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Board of Control
  • Civil Administration
  • Grain and Warehouse
  • Labor
  • Markets and Marketing
  • Public Highways

41st Legislative Session (1919-1920)

  Session Details
Body: House
District: 19
Elected: 11/5/1918
Residence: Zumbrota
Term of Office: 1/7/1919 to 1/3/1921
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Public School Teacher/Farmer/Former Bookkeeping and Shorthand Instructor, Business College of Iowa City, Iowa, 2 years
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Board of Control and Public Buildings
  • Civil Administration
  • Grain and Warehouse
  • Markets and Marketing
  • Penal and Correctional Institutions
  • Towns and Counties