Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

LeBlond, J. B.

House 1857-58 (District 10); House 1861 (District 13)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Houston

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1826 (uncertain)
Birth Place: Ohio
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Brownsville
Occupation (when first elected): Physician

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1856.

Total Days Served: 1099

SESSIONS SERVED

3rd Legislative Session (1861)

  Session Details
Body: House
District: 13
Elected: 11/6/1860
Residence: Brownsville
Term of Office: 1/8/1861 to 1/6/1862
Counties Represented: Houston
Occupation: Physician
Party: Not Available
Committees:
  • Elections
  • Military Affairs
  • Rules and Joint Rules
  • Ways and Means

1st Legislative Session (1857-1858)

  Session Details
Body: House
District: 10
Elected: 10/13/1857
Residence: Brownsville
Term of Office: 12/2/1857 to 12/6/1859
Counties Represented: Houston
Occupation: Physician
Party: Not Available
Committees:
  • Enrolled Bills (Chair)
  • Federal Relations
Session Notes: He was sworn in on December 3, 1857. An 1858-59 session was not held due to the protracted session of 1857-58. (Minnesota Legislative Manual, 1872, p. 66) Thus, even though the first session was adjourned on August 12, 1858; the term end date for it is listed as the day before the second legislative session's start date.
Photographs
J. B. LeBlond of Brownsville, member of the First State Legislature (ca. 1858) From the Minnesota Historical Society's Visual Resources Database