Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Lee, S. N.

House 1911-12 (District 60); House 1917-18 (District 49)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Clay

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/7/1860
Birth Place: Rollag
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Rollag
Occupation (when first elected): Farmer/Former Dry Goods and Grocery Business, Kindred, North Dakota

EDUCATION

Zumbrota Public Schools; At Least Elementary School;
Pine Island Public Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to the United States in May 1866 with his parents and settled in Iowa County, Wisconsin. They moved to Goodhue County, Minnesota in 1868. He moved to North Dakota in 1879. He returned to Minnesota in 1884.

Total Days Served: 1470

SESSIONS SERVED

40th Legislative Session (1917-1918)

  Session Details
Body: House
District: 49
Elected: 11/7/1916
Residence: Rollag
Term of Office: 1/2/1917 to 1/6/1919
Counties Represented: Clay
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agricultural Schools
  • Agriculture and Horticulture
  • Board of Control
  • Forestry
  • Logs and Lumber
  • Mileage
  • Transportation

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: House
District: 60
Elected: 11/8/1910
Residence: Rollag
Term of Office: 1/3/1911 to 1/6/1913
Counties Represented: Clay
Occupation: Farmer/Former Dry Goods and Grocery Business, Kindred, North Dakota
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Elections
  • Railroads
  • Reapportionment
  • State Normal Schools
  • Telephone and Telegraph
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.