Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Larson, A. D.

House 1903-06 (District 57)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Grant, Stevens, Traverse

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1863
Birth Place: Lund
Birth County:
Birth Country: Sweden
Date of Death: ??/??/1957
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Herman
Occupation (when first elected): Practicing Medicine

EDUCATION

Common Schools, Sweden; Elementary School;
High School, Sweden; Secondary;
Gustavus Adolphus College, St. Peter, Minnesota; Attended College; Completed a Course
University of Lund, Sweden; Attended College; 1888-1890
State University, Minnesota; Medical Degree; Medical Course

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Government: Grant County, Minnesota (County Coroner, 4 years); 1??? to 1???
Municipal Government: Herman, Minnesota (Held a Number of Village Offices); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1881. He returned to Lund, Sweden in 1888. He moved back to Minnesota in 1890.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 57
Elected: 11/8/1904
Residence: Herman
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Grant, Stevens, Traverse
Occupation: Practicing Medicine
Party: Republican
Committees:
  • Corporations Other Than Municipal
  • Education
  • Geological and Natural History Survey (Chair)
  • Hospitals for Insane
  • Public Health, Dairy and Food Products

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 57
Elected: 11/4/1902
Residence: Herman
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Grant, Stevens, Traverse
Occupation: Practicing Medicine
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Hospitals for the Insane (Chair)
  • Public Health, Dairy and Food Products
No other information has been entered for this legislator.