Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Langemo, Peter Nilsen "Per, P.N."

House 1878-80 (District 17)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/30/1832
Birth Place: Stranisted in Kiil, Sannikedal Parish
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: 4/11/1923
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names: Per, P.N.
City of Residence (when first elected): Eidsvold
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Holden Township, Minnesota (Constable); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Karen Mari (married on September 13, 1855; she died in 1929)
Children: Nine children: Nels P., John Thorbjorn, Martin, Halvor P., Jorgen Andreas, Peter Cornelius, and Edward Martinius (sons), and two other children (both died of whooping cough before he served)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Roy L. Voxland  - Grandson-in-Law
James Ramstad  - Other - See Notes

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1856.

He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)

Peter Nilsen Langemo's son, Jorgen Andreas, was married to Randi Ramstad who is a relative of Jim Ramstad.

He was buried in Holden Cemetery.

His first name, middle name, alternative first name, birth month, birth date, birth place, family data, burial place, and death date were provided by his great great grandson.

Religion provided by his great great grandson.

Total Days Served: 1092

SESSIONS SERVED

21st Legislative Session (1879-1880)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/5/1878
Residence: Eidsvold
Term of Office: 1/7/1879 to 1/3/1881
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Elections (Chair)
  • Inebriate Asylum

20th Legislative Session (1878)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/6/1877
Residence: Eidsvold
Term of Office: 1/8/1878 to 1/6/1879
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer
Party: Republican Party Notes: He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)
Committees:
  • Elections
  • Inebriate Asylum
Articles & Books About
The Langemo Legacy.