Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Lagersen, Ole

House 1919-22 (District 44)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Anoka, Isanti

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1865 (uncertain)
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: 3/20/1929
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
Alternate Spelling of Last Name: Lagerson
City of Residence (when first elected): Anoka
Occupation (when first elected): Farmer, Specializing in Registered Jersey Cattle/President, Elk River Co-operative Creamery

EDUCATION

Common Schools, Norway; At Least Elementary School;
Agricultural School, Norway; Postsecondary; Continued his education in America

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Burns Township, Minnesota (Town Clerk); 1??? to 1???
School Board/Administration: Burns Township, Minnesota (School District Clerk); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Seven children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists his birth year as 1866. The Minnesota Legislative Manual, 1921 lists 1865.

He came to the United States in 1881 or 1882.

Toensing lists his last name as Lagerson. The Minnesota Legislative Manual, 1921 and the Minnesota Journal of the House, 1921 and 1929 list Lagersen.

During his time in the Minnesota Legislature "he took, an active part in all progressive legislation." (Minnesota Journal of the House, April 18, 1929, p. 1257)

He died in Anoka County, Minnesota.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

42nd Legislative Session (1921-1922)

  Session Details
Body: House
District: 44
Elected: 11/2/1920
Residence: Anoka
Term of Office: 1/4/1921 to 1/1/1923
Counties Represented: Anoka, Isanti
Occupation: Farmer, Specializing in Registered Jersey Cattle/Former President, Elk River Co-operative Creamery
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: During his time in the Minnesota Legislature "he took, an active part in all progressive legislation." (Minnesota Journal of the House, April 18, 1929, p. 1257)
Committees:
  • Agriculture
  • Appropriations
  • Public Domain
  • Public Health and Hospitals
  • Re-apportionment
  • Temperance

41st Legislative Session (1919-1920)

  Session Details
Body: House
District: 44
Elected: 11/5/1918
Residence: Anoka
Term of Office: 1/7/1919 to 1/3/1921
Counties Represented: Anoka, Isanti
Occupation: Farmer, Specializing in Registered Jersey Cattle/President, Elk River Co-operative Creamery
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: During his time in the Minnesota Legislature "he took, an active part in all progressive legislation." (Minnesota Journal of the House, April 18, 1929, p. 1257)
Committees:
  • Agriculture and Horticulture
  • Appropriations
  • Public Domain
  • State Hospitals
  • Temperance