Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Huhn, George "Geo."

House 1879-82 (District 27)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1835
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Germany
Date of Death: ??/??/1903
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Geo.
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Druggist

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1855.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

22nd Legislative Session (1881-1882)

  Session Details
Body: House
District: 27
Elected: 11/2/1880
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/4/1881 to 1/1/1883
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Druggist
Party: Not Available
Committees:
  • Insurance Companies
  • Joint University and University Lands (Chair)
  • Public Accounts and Expenditures

21st Legislative Session (1879-1880)

  Session Details
Body: House
District: 27
Elected: 11/5/1878
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/7/1879 to 1/3/1881
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Druggist
Party: Not Available
Committees:
  • Joint University and University Lands (Chair)
  • Public Accounts and Expenditures
No other information has been entered for this legislator.