Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Hopkins, J. B.

House 1873 (District 18); House 1875 (District 18)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Rice

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1837
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Morristown
Occupation (when first elected): Lumberman/Former Lawyer

EDUCATION

Academic Education; At Least Elementary School;
Albany Law School; Law Degree; Admitted to the Bar, 1864

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Morristown, Minnesota in 1867.

His party affiliation when first elected was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

17th Legislative Session (1875)

  Session Details
Body: House
District: 18
Elected: 11/3/1874
Residence: Morristown
Term of Office: 1/5/1875 to 1/3/1876
Counties Represented: Rice
Occupation: Lumberman
Party: Not Available
Committees:
  • Deaf, Dumb and Blind Institute (Chair)
  • Judiciary

15th Legislative Session (1873)

  Session Details
Body: House
District: 18
Elected: 11/5/1872
Residence: Morristown
Term of Office: 1/7/1873 to 1/5/1874
Counties Represented: Rice
Occupation: Lumberman/Former Lawyer
Party: Republican Party Notes: His party affiliation was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.
Committees:
  • Elections
  • Ways and Means