Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Hoard, Hiram Eugene "H.E."

Senate 1887-90 (District 37)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Chippewa, Lac Qui Parle, Swift

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/14/1843
Birth Place: Stockbridge, New York
Birth County: Madison
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1929
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: H.E.
City of Residence (when first elected): Montevideo
Occupation (when first elected): Publisher, The Montevideo Leader/Former Graded Schools Principal; Manston, Wisconsin, 5 years/Formerly Taught School; New York, New Jersey, and Wisconsin

EDUCATION

District Schools; Elementary School;
Cozenovia Seminary, New York; Secondary; Few Terms
Private Schools; Secondary;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota State Agricultural Society (Secretary and General Superintendent); 18?? to 18??
County Board/Commissioner: Chippewa County, Minnesota (County Agricultural Society, Secretary); 18?? to 18??
School Board/Administration: Montevideo?, Minnesota (Board of Education, President); 18?? to 18??
State Board/Commission/Council: Minnesota Board of Management, Farmers' Institutes (President); 1891 to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1882.

He was Treasurer of Western Minnesota Seminary.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

26th Legislative Session (1889-1890) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 37
Elected: 11/2/1886
Residence: Montevideo
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Chippewa, Lac Qui Parle, Swift
Occupation: Publisher, The Montevideo Leader/Former Graded Schools Principal; Manston, Wisconsin, 5 years/Formerly Taught School; New York, New Jersey, and Wisconsin
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Education
  • Finance
  • Printing (Chair)

25th Legislative Session (1887-1888)

  Session Details
Body: Senate
District: 37
Elected: 11/2/1886
Residence: Montevideo
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Chippewa, Lac Qui Parle, Swift
Occupation: Publisher, The Montevideo Leader/Former Graded Schools Principal; Manston, Wisconsin, 5 years/Formerly Taught School; New York, New Jersey, and Wisconsin
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Education
  • Finance
  • Printing (Chair)
No other information has been entered for this legislator.