Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Hinds, Temple

House 1951-54 (District 63)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Hubbard

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 8/5/1896
Birth Place: Hubbard, Minnesota
Birth County: Hubbard
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Hubbard
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Hubbard High School, Park Rapids, Minnesota; Secondary;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Two children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

58th Legislative Session (1953-1954)

  Session Details
Body: House
District: 63
Elected: 11/5/1952
Residence: Hubbard
Term of Office: 1/6/1953 to 1/3/1955
Counties Represented: Hubbard
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Dairy Products and Livestock
  • Education
  • Game and Fish
  • Health
  • Public Domain

57th Legislative Session (1951-1952)

  Session Details
Body: House
District: 63
Elected: 11/7/1950
Residence: Hubbard
Term of Office: 1/2/1951 to 1/5/1953
Counties Represented: Hubbard
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Dairy Products and Livestock
  • Education
  • Game and Fish
  • Public Domain
  • University
No other information has been entered for this legislator.