Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Helling, Knud H. "K.H."

House 1875 (District 37); Senate 1879-80 (District 37)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Brown, Lac Qui Parle, Lyon, Redwood, Yellow Medicine

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1841
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: ??/??/1916
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: K.H.
City of Residence (when first elected): Madelia
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1857.

Madelia must have been his post office since at this time it was in Watonwan County which was in District 38.

Total Days Served: 1092

SESSIONS SERVED

21st Legislative Session (1879-1880)

  Session Details
Body: Senate
District: 37
Elected: 11/5/1878
Residence: Madelia
Term of Office: 1/7/1879 to 1/3/1881
Counties Represented: Brown, Lac Qui Parle, Lyon, Redwood, Yellow Medicine
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Immigration
  • Public Lands
  • Towns and Counties
  • Tree Planting (Chair)
Session Notes: Madelia must have been his post office since at this time it was in Watonwan County which was in District 38.

17th Legislative Session (1875)

  Session Details
Body: House
District: 37
Elected: 11/3/1874
Residence: Madelia
Term of Office: 1/5/1875 to 1/3/1876
Counties Represented: Brown
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Claims
  • Railroads
No other information has been entered for this legislator.