Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Hanson, John N. "J.M."

House 1873-74 (District 11)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Dodge

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1833 (uncertain)
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: J.M.
Alternate Spelling of Last Name: Hansen
City of Residence (when first elected): Vernon Center
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Postsecondary; Received a Higher Education

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
David H. Senjem  - Great Great Grandson

GENERAL NOTES

Toensing lists his last name as Hanson and his middle initial as M. The Fifteenth Legislature of Minnesota: Biographical Sketches, St. Paul: Press Printing Company, 1873; and the Minnesota Legislative Manual, 1873 list his last name as Hanson and his middle initial as N. The Minnesota Legislative Manual, 1874 lists his last name as both Hanson and Hansen and his middle initial as N.

The Fifteenth Legislature of Minnesota: Biographical Sketches, St. Paul: Press Printing Company, 1873 lists his birth year as 1833. Toensing lists 1828. The Minnesota Legislative Manual, 1874 lists him as being 40 years old.

He came to Minnesota in 1866.

His party affiliation when first elected was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

16th Legislative Session (1874)

  Session Details
Body: House
District: 11
Elected: 11/4/1873
Residence: Vernon Center
Term of Office: 1/6/1874 to 1/4/1875
Counties Represented: Dodge
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Elections
  • Joint Printing (Chair)

15th Legislative Session (1873)

  Session Details
Body: House
District: 11
Elected: 11/5/1872
Residence: Vernon Center
Term of Office: 1/7/1873 to 1/5/1874
Counties Represented: Dodge
Occupation: Farmer
Party: Republican Party Notes: His party affiliation was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.
Committees:
  • Elections
  • Joint Printing