Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Hanaford, A.

House 1903-06 (District 46)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Wright

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1860
Birth Place: Monticello, Minnesota
Birth County: Wright
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
Alternate Spelling of Last Name: Hannaford
City of Residence (when first elected): Monticello
Occupation (when first elected): Shorthorn Cattle Breeder

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Government: Wright County, Minnesota (County Treasurer); 1897 to 1901

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing and the Minnesota Journal of the House, 1903 list his last name as Hanaford. The Minnesota Legisaltive Manual, 1903 lists Hannaford.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 46
Elected: 11/8/1904
Residence: Monticello
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Wright
Occupation: Shorthorn Cattle Breeder
Party: Republican
Committees:
  • Census (Chair)
  • General Legislation
  • Grain and Warehouse
  • Insurance
  • Taxes and Tax Laws
  • Temperance Legislation

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 46
Elected: 11/4/1902
Residence: Monticello
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Wright
Occupation: Shorthorn Cattle Breeder
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Municipal Legislation
  • State Training School
No other information has been entered for this legislator.