Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Halvorson, Marcellus "M."

Senate 1887-90 (District 4)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Freeborn

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 2/24/1855
Birth Place: Egersund
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: M.
City of Residence (when first elected): Albert Lea
Occupation (when first elected): Editor

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judge: Bancroft, Minnesota (Justice of the Peace); 18?? to 18??
School Board/Administration: Bancroft, Minnesota (School District Treasurer); 18?? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to the United States in 1863. He came to Minnesota in 1864 or 1865.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

26th Legislative Session (1889-1890) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 04
Elected: 11/2/1886
Residence: Bancroft
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Freeborn
Occupation: Proprietor and Editor; The Enterprise, Albert Lea/Printer
Party: Republican
Committees:
  • Engrossment (Chair)
  • Judiciary
  • Printing
  • Retrenchment and Reform
  • Roads and Bridges

25th Legislative Session (1887-1888)

  Session Details
Body: Senate
District: 04
Elected: 11/2/1886
Residence: Albert Lea
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Freeborn
Occupation: Editor
Party: Republican
Committees:
  • Engrossment (Chair)
  • Grain and Warehouse
  • Joint Dividing the State into Senatorial or Representative Districts Special
  • Printing
  • Public Lands
  • Roads and Bridges
No other information has been entered for this legislator.