Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Guiteau, Kendrick N. "K.N."

House 1864-65 (District 7)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Dakota

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1821
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1918
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: K.N.
City of Residence (when first elected): West Saint Paul
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1858.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

7th Legislative Session (1865)

  Session Details
Body: House
District: 07
Elected: 11/8/1864
Residence: West Saint Paul
Term of Office: 1/3/1865 to 1/1/1866
Counties Represented: Dakota
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Railroads
  • State Prison

6th Legislative Session (1864)

  Session Details
Body: House
District: 07
Elected: 11/3/1863
Residence: West Saint Paul
Term of Office: 1/5/1864 to 1/2/1865
Counties Represented: Dakota
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Elections
  • Railroads
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.