Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Griggs, Orrin Harold "O.H."

Senate 1915-18 (District 61)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  St. Louis

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/23/1883 (uncertain)
Birth Place: Barclay, Pennsylvania
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 7/4/1958
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: O.H.
City of Residence (when first elected): Virginia
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

Virginia Public Schools, Minnesota; Elementary School;
Virginia High School; Secondary; First Graduate, June 1901
University of Minnesota, Law School; Law Degree; 1901-1904; Admitted to the Bar, 1904

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: American Red Cross (World War I, Served Overseas, Captain); 191? to 191?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Clara Tangier Smith (married December 20, 1908); Gladys Davis
Children: Two children: Dorothy and Betsy (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing and In Memoriam list his birth year as 1883. The Minnesota Legislative Manuals, 1915 and 1917 list his birth year as 1884.

He came to Virginia, Minnesota in October 1893. He moved to Minneapolis, Minnesota in 1919. He moved to Hollywood, California in 1924.

"Orrin Harold Griggs was, without question, a principal developer of the beginnings on the Iron Range, which have brought it to its present point of development." (In Memoriam: Senators Claude Baughman, O.H. Griggs, Charles A. Lund, Archie H. Miller, Hans C. Pedersen, Edward R. Ribenack, and R.C. Sletten. State of Minnesota Senate Chamber, April 3, 1959, p. 6.)

He died in Hollywood, California.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

40th Legislative Session (1917-1918) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 61
Elected: 11/3/1914
Residence: Virginia
Term of Office: 1/5/1915 to 1/6/1919
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Lawyer/Mine Owner, Clement K. Quinn Ore Company, Mahnomen Mine, Cuyuna Range
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Education and Educational Institutions
  • Elections
  • Judiciary
  • Public Domain (Chair)
  • Taxes and Tax Laws

39th Legislative Session (1915-1916)

  Session Details
Body: Senate
District: 61
Elected: 11/3/1914
Residence: Virginia
Term of Office: 1/5/1915 to 1/6/1919
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Lawyer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Education and Educational Institutions
  • Judiciary
  • Judiciary: Insurance
  • Public Domain (Chair)
  • Taxes and Tax Laws
Articles & Books About
In Memoriam: Senators Claude Baughman, O.H. Griggs, Charles A. Lund, Archie H. Miller, Hans C. Pedersen, Edward R. Ribenack, and R.C. Sletten. State of Minnesota Senate Chamber, April 3, 1959. - The information on O.H. Griggs also appeared in the Minnesota Journal of the Senate, April 3, 1959, p. 905-907.