Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Graham, David

House 1903-04 (District 49); House 1909-10 (District 49)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  St. Louis

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1859
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Canada
Date of Death: ??/??/1933
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Duluth
Occupation (when first elected): Physician

EDUCATION

Detroit College of Medicine; Medical Degree; 1893

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Minnesota in 1893.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

36th Legislative Session (1909-1910)

  Session Details
Body: House
District: 49
Elected: 11/3/1908
Residence: Duluth
Term of Office: 1/5/1909 to 1/2/1911
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Engaged in the Practice of Medicine
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Insurance
  • Judiciary
  • Public Health and Pure Food
  • Public Parks
  • Railroads
  • Soldiers Home
  • State Normal Schools

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 49
Elected: 11/4/1902
Residence: Duluth
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Physician
Party: Republican
Committees:
  • Corporations Other Than Municipal
  • Hospitals for the Insane
  • Insurance
  • Judiciary
  • Judiciary: Curative and Special Legislation
  • Public Accounts and Expenditures
  • Public Buildings
  • School for Defectives
  • State Normal Schools (Chair)
No other information has been entered for this legislator.