Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Graff, J. P.

House 1931-34 (District 14)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Brown

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/17/1877
Birth Place: New Ulm, Minnesota
Birth County: Brown
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1947
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): New Ulm
Occupation (when first elected): Practicing Veterinary Profession

EDUCATION

New Ulm Public Schools; At Least Elementary School;
Attended College; Business Course
Chicago Veterinary School; D.V.S.; 1902

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Council/Aldermen: New Ulm, Minnesota (City Council); 1906 to 1910
Municipal Mayor: New Ulm, Minnesota (City Mayor); 1910 to 1914 [Elected]
County Board/Commissioner: Brown County, Minnesota (County Commissioner); 1912 to 1920

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Two children: (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

48th Legislative Session (1933-1934)

  Session Details
Body: House
District: 14
Elected: 11/8/1932
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/3/1933 to 1/7/1935
Counties Represented: Brown
Occupation: Practicing Veterinary Profession
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Banks and Banking
  • Commercial Transportation (Chair)
  • Public Health and Hospitals
  • Public Highways
  • Reapportionment
  • Rules
  • Temperance

47th Legislative Session (1931-1932)

  Session Details
Body: House
District: 14
Elected: 11/4/1930
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/6/1931 to 1/2/1933
Counties Represented: Brown
Occupation: Practicing Veterinary Profession
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Dairy Products and Live Stock
  • Markets and Marketing
  • Municipal Affairs
  • Public Health and Hospitals
  • Public Highways
  • Railroads and State Motor Transportation
  • Reapportionment
No other information has been entered for this legislator.