Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Goodspeed, George H.

House 1919-22 (District 16)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Waseca

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1858
Birth Place: Osterville, Massachusetts
Birth County: Barnstable
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Waseca
Occupation (when first elected): Former Mayor and Alderman of Waseca/Former Waseca County Sheriff

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Mayor: Waseca, Minnesota (3 years); 1??? to 1???
Municipal Council/Aldermen: Waseca, Minnesota (2nd Ward Alderman, 10 years); 1??? to 19??
Municipal Board/Commission: Woodville Township, Minnesota (Town Board, Chair, 4 years); 18?? to 18??
County Government: Waseca County, Minnesota (County Sheriff, 4 years); 18?? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Woodville Township, Waseca County, Minnesota in 1872. He moved to Waseca, Minnesota in 1892.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

42nd Legislative Session (1921-1922)

  Session Details
Body: House
District: 16
Elected: 11/2/1920
Residence: Waseca
Term of Office: 1/4/1921 to 1/1/1923
Counties Represented: Waseca
Occupation: Former Mayor and Alderman of Waseca/Former Waseca County Sheriff
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Appropriations
  • Commerce, Manufacture and Retail Trade
  • Game and Fish
  • Labor
  • Municipal Affairs

41st Legislative Session (1919-1920)

  Session Details
Body: House
District: 16
Elected: 11/5/1918
Residence: Waseca
Term of Office: 1/7/1919 to 1/3/1921
Counties Represented: Waseca
Occupation: Former Mayor and Alderman of Waseca/Former Waseca County Sheriff
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Commerce, Manufacture and Retail Trade
  • Game and Fish
  • Motor Vehicles
  • Municipal Affairs
  • Public Utilities
No other information has been entered for this legislator.