Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Gjertsen, Henry J.

Senate 1903-06 (District 42)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 10/8/1861
Birth Place:
Birth County: Tromsoe
Birth Country: Norway
Date of Death: ??/??/1911
Gender: Male
Religion: Episcopalian
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

Richfield District Schools; Elementary School; Winter
Minneapolis High School; Secondary;
Red Wing Seminary; College Graduate; Theology, 6 Years
Studied Law; Admitted to Practice, Hennepin County; around 1884

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Governor Staff: Minnesota Governor's Office (Inspector General, 3 years); 1??? to 1???
Municipal Board/Commission: Minneapolis, Minnesota (Charter Commission); 1898 to 1898

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Gretchen Goebel (married on January 4, 1883)
Children: One child: (daughter)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Hennepin County, Minnesota in 1868.

"Mr. Gjertsen is a Republican and takes an active interest in local and national politics. (Progressive Men of Minnesota, 1897, p. 128)

He was a member of the Ancient Free and Accepted Masons.

"In his church connections he is an Episcopalian and an active member of that denomination." (Progressive Men of Minnesota, 1897, p. 128)

Religion provided by Progressive Men of Minnesota, 1897.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 42
Elected: 11/4/1902
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/6/1903 to 1/7/1907
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Lawyer
Party: Republican
Committees:
  • Corporations
  • Judiciary
  • Judiciary: Courts and Judicial Officers (Chair)
  • Judiciary: Evidence
  • Judiciary: Real Property
  • Military Affairs
  • Municipal Corporations
  • Railroads
  • State Soldiers Home (Chair)
  • Temperance
  • University and University Lands

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: Senate
District: 42
Elected: 11/4/1902
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/6/1903 to 1/7/1907
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Lawyer
Party: Republican
Committees:
  • Corporations
  • Judiciary
  • Judiciary: Courts and Judicial Officers (Chair)
  • Judiciary: Evidence
  • Judiciary: Real Property
  • Military Affairs
  • Municipal Corporations
  • Railroads
  • State Soldiers Home (Chair)
  • Temperance
  • University and University Lands