Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Fust, Charles "Chas."

House 1901-04 (District 38)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1832
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Germany
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Chas.
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): None Listed

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: 20th United States Army Infantry, Company G (Fort Ripley, Bugler and Fifer); 1868 to 1871

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1869.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 38
Elected: 11/4/1902
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Barber
Party: Democratic
Committees:
  • Commerce
  • Geological and Natural History Survey
  • Immigration
  • Labor and Labor Legislation

32nd Legislative Session (1901-1902)

  Session Details
Body: House
District: 38
Elected: 11/6/1900
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/8/1901 to 1/5/1903
Counties Represented: Hennepin
Occupation: None Listed
Party: Democratic
Committees:
  • Education
  • Hospitals for the Insane
  • Public Parks
No other information has been entered for this legislator.