Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Fuchs, Edmund J. "E.J."

House 1911-14 (District 33)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1874
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Germany
Date of Death: ??/??/1965
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: E.J.
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Drug Store Operator

EDUCATION

St. Paul Public Schools; Elementary School; Up to the 8th Grade

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married (married around 1901)
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He is listed as being born in Germania. (Minnesota Legislative Manual, 1911, p. 42)

He moved to St. Paul, Minnesota in 1880, with his father.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

38th Legislative Session (1913-1914)

  Session Details
Body: House
District: 33
Elected: 11/5/1912
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/7/1913 to 1/4/1915
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Drug Store Operator
Party: Republican
Committees:
  • Cities
  • Game and Fish
  • General Legislation
  • Public Buildings (Chair)
  • Public Health and Pure Food
  • School for Defectives
  • State Prison and Reformatory

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: House
District: 33
Elected: 11/8/1910
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/3/1911 to 1/6/1913
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Drug Store Operator
Party: Republican
Committees:
  • Elections
  • Public Health and Pure Food
  • Public Parks
  • State and Other Libraries (Chair)
  • State Hospitals
  • Temperance
  • Tri-County (Hennepin, Ramsey and St. Louis Counties)
No other information has been entered for this legislator.