Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Fisher, Donald Wesley

House 1963-64 (District 4); House 1969-70 (District 4)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Olmsted

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/7/1911
Birth Place: Forest City, Iowa
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 7/9/1992
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Rochester
Occupation (when first elected): Petroleum Distributor

EDUCATION

Forest City Public Schools, Iowa; Secondary; Graduate
Rochester Junior College; Junior College/Community College;
Waldorf Junior College, Forest City, Iowa; Junior College/Community College;
St. Paul Vocational School; Vocational-Technical School; Aircraft

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Three children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He died in Olmsted County, Minnesota.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

66th Legislative Session (1969-1970)

  Session Details
Body: House
District: 04
Elected: 11/5/1968
Residence: Rochester
Term of Office: 1/7/1969 to 1/4/1971
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Petroleum Distributor
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Cities of the Second and Third Class
  • Commerce and Economic Development
  • Crime Prevention
  • Financial Institutions and Securities
  • Highways
  • Insurance
  • Taxes

63rd Legislative Session (1963-1964)

  Session Details
Body: House
District: 04
Elected: 11/6/1962
Residence: Rochester
Term of Office: 1/8/1963 to 1/4/1965
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Petroleum Distributor
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Commerce, Manufacturing and Retail Trade
  • Financial Institutions and Securities
  • Game and Fish
  • Highways
  • State and Junior Colleges
No other information has been entered for this legislator.