Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Faricy, Robert Joseph "R.J."

House 1887-90 (District 31)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Scott

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1856 (uncertain)
Birth Place: Credit River, Minnesota
Birth County: Scott
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: R.J.
City of Residence (when first elected): Credit River
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Credit River, Minnesota (Township Assessor, 10 years); 18?? to 18??
School Board/Administration: Credit River, Minnesota (School Board, Member, 7 years); 18?? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Ray W. Faricy  - Grandson

GENERAL NOTES

Toensing lists his birth year as 1857. The Minnesota Legislative Manual, 1887 lists 1856.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

26th Legislative Session (1889-1890)

  Session Details
Body: House
District: 31
Elected: 11/6/1888
Residence: Credit River
Term of Office: 1/8/1889 to 1/5/1891
Counties Represented: Scott
Occupation: Farmer
Party: Democratic
Committees:
  • Normal Schools
  • Public Accounts and Expenditures
  • Public Lands

25th Legislative Session (1887-1888)

  Session Details
Body: House
District: 31
Elected: 11/2/1886
Residence: Credit River
Term of Office: 1/4/1887 to 1/7/1889
Counties Represented: Scott
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Deaf, Dumb and Blind Institute
  • Public Lands
No other information has been entered for this legislator.