Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Erickson, Gustav

House 1903-06 (District 17)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Lincoln, Lyon, Yellow Medicine

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1849
Birth Place: Hadeland
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
Alternate Spelling of Last Name: Ericson
City of Residence (when first elected): Canby
Occupation (when first elected): Farm Implement Business/Retired Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Mayor: Canby, Minnesota (Village Mayor, 5 terms); 18?? to 1???
Municipal Council/Aldermen: Canby, Minnesota (Village Council, 6 terms); 18?? to 1???
County Government: Lac Qui Parle County, Minnesota (County Surveyor); 1875 to 1876

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Lac Qui Parle County, Minnesota in 1871. He moved to Canby, Minnesota in 1876.

Toensing and the Minnesota Journal of the House, 1903 list his last name as Erickson. The Minnesota Legislative Manuals, 1903 and 1905 list Ericson.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/8/1904
Residence: Canby
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Lincoln, Lyon, Yellow Medicine
Occupation: Farm Implement Business/Retired Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Binding Twine (Chair)
  • Claims
  • Public Lands
  • State Prison and Reformatory
  • Towns and Counties

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/4/1902
Residence: Canby
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Lincoln, Lyon, Yellow Medicine
Occupation: Farm Implement Business/Retired Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Engrossment
  • Labor and Labor Legislation
  • Military Affairs
  • Mines and Mining
  • Public Lands
No other information has been entered for this legislator.