Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Erickson, Emil M. "E.M."

Senate 1919-22 (District 59)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  St. Louis

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/20/1886 (uncertain)
Birth Place: Waswick
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: E.M.
City of Residence (when first elected): Duluth
Occupation (when first elected): Locomotive Engineer, Northern Pacific Railroad

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Three children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Swift County, Minnesota in 1889 with his parents. He moved to Burnett County, Wisconsin in 1893.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

42nd Legislative Session (1921-1922) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 59
Elected: 11/5/1918
Residence: Duluth
Term of Office: 1/7/1919 to 1/1/1923
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Locomotive Engineer, Northern Pacific Railroad
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Insurance
  • Labor
  • Public Institutions
  • Railroads
  • Re-apportionment

41st Legislative Session (1919-1920)

  Session Details
Body: Senate
District: 59
Elected: 11/5/1918
Residence: Duluth
Term of Office: 1/7/1919 to 1/1/1923
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Locomotive Engineer, Northern Pacific Railroad
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Public Institutions and Buildings
  • Public Welfare and Health
  • Railroads
  • Workmens Compensation
No other information has been entered for this legislator.