Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Eppel, Joseph Anton "Valentine, Valentin"

House 1874-75 (District 32)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Wright

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 2/13/1830
Birth Place: Boettingen, Baden-Wurttemberg
Birth County:
Birth Country: Germany
Date of Death: ??/??/1904
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names: Valentine, Valentin
Alternate Spelling of Last Name: Epple
City of Residence (when first elected): Delano
Occupation (when first elected): Merchant; Store Owner, Delano

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Catherine Mack (married in 1852); Widower (when first elected); Anna Jaunich (married in 1875)
Children: Twelve children: Caroline, William, Albert, Frank, Anna, Louise, Emma, Mathilda, Curt "Valentine", Mary, Agnes, and Clara (it's unknown how many were alive while he was in office)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing and the Minnesota Legislative Manual 1875 list his first name as Valentine. The Minnesota Legislative Manual 1874 lists both Valentine and Valentin. His great, great, great, great grandson says it was Joseph. Valentine was a nickname.

Toensing lists his last name as Epple. The Minnesota Legislative Manuals, 1874 and 1875 list Eppel. His great, great, great, great grandson says it is Eppel.

He settled in Minnesota in 1856.

Religion, first name, middle name, birth date, birth state, birth place, and family data provided by his great, great, great, great grandson.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

17th Legislative Session (1875)

  Session Details
Body: House
District: 32
Elected: 11/3/1874
Residence: Delano
Term of Office: 1/5/1875 to 1/3/1876
Counties Represented: Wright
Occupation: Merchant
Party: Not Available
Committees:
  • Hospital for the Insane
  • Railroads

16th Legislative Session (1874)

  Session Details
Body: House
District: 32
Elected: 11/4/1873
Residence: Delano
Term of Office: 1/6/1874 to 1/4/1875
Counties Represented: Wright
Occupation: Merchant; Store Owner, Delano
Party: Not Available
Committees:
  • Printing
  • Ways and Means
No other information has been entered for this legislator.