Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Engelbrecht, Arthur "Art"

House 1965-66 (District 25); House 1967-68 (District 54A)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Douglas, Todd

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1918
Birth Place: Alexandria, Minnesota
Birth County: Douglas
Birth Country: United States
Date of Death: 12/13/2007
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names: Art
City of Residence (when first elected): Alexandria
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Public Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota Board (Develop a Funding Mechanism for Environmental Needs); 19?? to 19?? [Appointed]
State Agency: Minnesota Pollution Control Agency; 19?? to 19??
County Board/Commissioner: Douglas County, Minnesota (County Commissioner, more than 12 years)); 19?? to ?
Municipal Board/Commission: Hudson Township, Minnesota (Town Board of Supervisors, Township Supervisor, Chair); 19?? to 19??
County Board/Commissioner: Douglas County, Minnesota (Planning and Zoning Commission); 2000 to 2007

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Agnes (she died around 1990)
Children: Two children: Jerry (son); Jeanne (daughter)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was an Aircraft Pilot.

He died of lymphoma at his family farmhouse in Hudson Township, Douglas County, Minnesota.

Religion provided by his obituary.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

65th Legislative Session (1967-1968)

  Session Details
Body: House
District: 54A
Elected: 11/8/1966
Residence: Alexandria
Term of Office: 1/3/1967 to 1/6/1969
Counties Represented: Douglas, Todd
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Commerce and Business Development
  • Drainage and Soil Conservation
  • Education
  • Game and Fish
  • University and College

64th Legislative Session (1965-1966)

  Session Details
Body: House
District: 25
Elected: 11/3/1964
Residence: Alexandria
Term of Office: 1/5/1965 to 1/2/1967
Counties Represented: Douglas
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Agriculture and Cooperatives
  • Drainage and Soil Conservation
  • Game and Fish
  • State and Junior Colleges