Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Emmons, Henry H. "H.H."

House 1919-21 (District 6)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Freeborn

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 2/21/1867
Birth Place: Nunda Township, Minnesota
Birth County: Freeborn
Birth Country: United States
Date of Death: 3/31/1921
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names: H.H.
City of Residence (when first elected): Emmons
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Freeborn County, Minnesota (County Commissioner, 10 years); 1??? to 1???
Municipal Government: Minnesota (Held Township and Local Offices); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Henry G. Emmons  - Father

GENERAL NOTES

He was of Norwegian ancestry.

His obituary states, "Mr. Emmons had been gravely ill for several months, but regardless of his physical condition he went to St. Paul and took up his duties as a legislator. He had pledged his constituency to vote for a tonnage tax and when the bill came up disregarded the commands of his physicians, arose from bed, dressed and went to the capitol. Friends provided him with a couch in the lobby where he lay until the vote was called . . . he took his place at his desk and registered his vote when his name was called. He immediately left the capitol and this was his last official act."

He died at a hospital in Rochester, Minnesota.

He was a member of the Norwegian Lutheran Church.

Religion provided by his obituary.

Total Days Served: 815

SESSIONS SERVED

42nd Legislative Session (1921-1922)

  Session Details
Body: House
District: 06
Elected: 11/2/1920
Residence: Emmons
Term of Office: 1/4/1921 to 3/31/1921 (unfinished term)
Counties Represented: Freeborn
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Banks
  • Dairy Products and Live Stock
  • Drainage
  • Public Highways
  • Taxes
Reason for unfinished term: Death
Session Notes: He died while in office on March 31, 1921.

41st Legislative Session (1919-1920)

  Session Details
Body: House
District: 06
Elected: 11/5/1918
Residence: Emmons
Term of Office: 1/7/1919 to 1/3/1921
Counties Represented: Freeborn
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Banks and Banking
  • Drainage
  • Municipal Affairs
  • Public Highways
  • Workmens Compensation
Articles & Books About
H.H. Emmons Memorial. Minnesota Journal of the House, April 7, 1921, p. 1119-1120.

Prominent Freeborn County Man Dies (Obituary). Paper Unknown, April 7, 1921.