Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Emmel, Henry J. "H.J., H.M."

House 1878 (District 31); House 1909-10 (District 54)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Stearns

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1844
Birth Place: Cumberland, Maryland
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1927
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: H.J., H.M.
Alternate Spelling of Last Name: Emmett
City of Residence (when first elected): Spring Hill
Occupation (when first elected): Merchant

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists his name as Hnery J. Emmel. The St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877 lists H.M. Emmett.

He came to Minnesota in 1856.

He was listed as a Democrat on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)

Total Days Served: 1092

SESSIONS SERVED

36th Legislative Session (1909-1910)

  Session Details
Body: House
District: 54
Elected: 11/3/1908
Residence: Melrose
Term of Office: 1/5/1909 to 1/2/1911
Counties Represented: Stearns
Occupation: Retired Farmer
Party: Democratic
Committees:
  • Compensation of Public Officials
  • Grain and Warehouse
  • Hospital for Insane
  • Roads and Bridges
  • Sleeping Car and Private Car Lines
  • State Normal Schools

20th Legislative Session (1878)

  Session Details
Body: House
District: 31
Elected: 11/6/1877
Residence: Spring Hill
Term of Office: 1/8/1878 to 1/6/1879
Counties Represented: Stearns
Occupation: Merchant
Party: Democratic Party Notes: He was listed as a Democrat on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)
Committees:
  • Immigration
  • Joint Relief from Grasshopper Devastation Special
No other information has been entered for this legislator.