Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Ekman, O. B.

House 1903-06 (District 63)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Kittson, Marshall, Roseau

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1865
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Sweden
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Warroad
Occupation (when first elected): Real Estate Business

EDUCATION

Business Education; Postsecondary;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judge: Kittson County, Minnesota (Judge of Probate, 2 years); 1??? to 1???
Judge: Roseau County, Minnesota (Judge of Probate, 4 years); 1??? to 1???
U.S. Executive Branch: United States Commissioner, District of Minnesota (Roseau, 4 years); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1883.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 63
Elected: 11/8/1904
Residence: Warroad
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Kittson, Marshall, Roseau
Occupation: Real Estate Business
Party: Republican
Committees:
  • Drainage
  • Printing
  • Public Lands
  • Roads, Bridges and Navigable Streams
  • Towns and Counties

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 63
Elected: 11/4/1902
Residence: Warroad
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Kittson, Marshall, Roseau
Occupation: Real Estate Business
Party: Republican
Committees:
  • Drainage
  • Game and Fish
  • Roads, Bridges and Navigable Streams
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.