Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Dowling, P. E.

House 1903-06 (District 49)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  St. Louis

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1866
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Canada
Date of Death: ??/??/1918
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Eveleth
Occupation (when first elected): Editor, The Eveleth Star

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 49
Elected: 11/8/1904
Residence: Eveleth
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Editor, The Eveleth Star
Party: Republican
Committees:
  • Insurance
  • Printing
  • Public Accounts and Expenditures (Chair)
  • Public Lands
  • Railroads

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 49
Elected: 11/4/1902
Residence: Eveleth
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Editor, The Eveleth Star
Party: Republican
Committees:
  • Crimes and Punishments
  • Grain and Warehouse
  • Insurance
  • Mines and Mining
No other information has been entered for this legislator.