Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Densmore, Sr., Orin "Orrin, Orren"

House 1870-71 (District 9)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/22/1805
Birth Place: New Hampshire
Birth County: Sullivan
Birth Country: United States
Date of Death: 6/3/1872
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Orrin, Orren
City of Residence (when first elected): Red Wing
Occupation (when first elected): Farmer/Lumber Business/Silversmith/Former Teacher

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judge: Red Wing, Minnesota (Judge of Probate); 1859 to 18?? [Elected]
County Government: Goodhue County, Minnesota (County Treasurer, 2 terms); 186? to 18?? [Elected]
Municipal Government: Red Wing, Minnesota (City Recorder); 1866 to 18?? [Elected]
State Board/Commission/Council: Minnesota State Insane Asylum Board, St. Peter, Minnesota (Board of Trustees Member); 1866 to 18?? [Appointed]
U.S. Executive Branch: United States Revenue, Goodhue County, Minnesota (Deputy Collector); 1867 to 18?? [Appointed]
U.S. Executive Branch: United States Census, Eastern District, Goodhue County, Minnesota (Assistant Marshal); 1870 to 18??
State Agency: Minnesota Office of the Superintendent of Public Instruction (Clerk); 1872 to 187?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Elizabeth Fowle (married in 1828, she died in January 1891)
Children: Had children: Orrin (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing and the Minnesota Legislative Manual, 1870 list his first name as Orin. History of Goodhue County, Minnesota lists Orrin. The Minnesota Legislative Manual, 1871 lists both Orren and Orrin.

He also lived in New York and Wisconsin before he moved to Red Wing, Minnesota on May 8, 1857.

He drew up the Minnesota State school law of 1861. (History of Goodhue County, Minnesota. Chicago: H.C. Cooper, Jr. & Co., 1909, p. 757.)

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

13th Legislative Session (1871)

  Session Details
Body: House
District: 09
Elected: 11/8/1870
Residence: Red Wing
Term of Office: 1/3/1871 to 1/1/1872
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Education (Chair)
  • Joint Agricultural College Lands and College
  • Public Buildings

12th Legislative Session (1870)

  Session Details
Body: House
District: 09
Elected: 11/2/1869
Residence: Red Wing
Term of Office: 1/4/1870 to 1/2/1871
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer/Lumber Business/Silversmith/Former Teacher
Party: Not Available
Committees:
  • Education (Chair)
  • Printing
  • Railroads