Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Deming, Calvin

House 1927-30 (District 29)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/28/1896
Birth Place: Minneapolis, Minnesota
Birth County: Hennepin
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Real Estate/Insurance/Former Junior High School Principal, Winona

EDUCATION

Minneapolis Public Schools; Elementary School;
Carleton College; Attended College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Armed Forces (World War I); 191? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Muriel Joy Voegeli (married in 1917)
Children: Two children: Betti and Nancy (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Portius C. Deming  - Father

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

46th Legislative Session (1929-1930)

  Session Details
Body: House
District: 29
Elected: 11/6/1928
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/8/1929 to 1/5/1931
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Real Estate/Insurance/Former Principal of Junior High School, Winona
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Board of Control and State Institutions
  • Cities of the First Class
  • Civil Administration
  • Education (Chair)
  • Taxes and Tax Laws
  • University and State Schools

45th Legislative Session (1927-1928)

  Session Details
Body: House
District: 29
Elected: 11/2/1926
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/4/1927 to 1/7/1929
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Real Estate/Insurance/Former Junior High School Principal, Winona
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Board of Control
  • Cities of the First Class
  • Education
  • Military Affairs
  • Taxes and Tax Laws
  • University and State Schools
No other information has been entered for this legislator.