Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Deegan, John

House 1903-06 (District 26)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Scott

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1858
Birth Place: Wisconsin
Birth County: Jefferson
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1927
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Prior Lake
Occupation (when first elected): Former Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Scott County, Minnesota (County Commissioner); 1??? to 1???
Municipal Government: Prior Lake, Minnesota (Held Various Town Offices); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Widower
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1875.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 26
Elected: 11/8/1904
Residence: Prior Lake
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Scott
Occupation: Former Farmer
Party: Democratic
Committees:
  • Enrollment
  • Game and Fish Laws
  • Legislative Expenses
  • Public Lands
  • Roads, Bridges and Navigable Streams
  • Towns and Counties

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 26
Elected: 11/4/1902
Residence: Prior Lake
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Scott
Occupation: Former Farmer
Party: Democratic
Committees:
  • Enrollment
  • Indian Affairs
  • Municipal Legislation
  • University and University Lands
No other information has been entered for this legislator.