Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Davis, Charles F. "C.F."

House 1863 (District 6); House 1865 (District 6)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Carver, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Monongalia (defunct), Wright

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1819
Birth Place: Maine
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1888
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: C.F.
City of Residence (when first elected): Kingston
Occupation (when first elected): Miller

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1861.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

7th Legislative Session (1865)

  Session Details
Body: House
District: 06
Elected: 11/8/1864
Residence: Kingston
Term of Office: 1/3/1865 to 1/1/1866
Counties Represented: Carver, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Monongalia (defunct), Wright
Occupation: Miller
Party: Not Available
Committees:
  • Elections
  • Incorporations
  • Joint Agricultural Colleges and College Lands
  • Public Lands
  • Roads, Bridges and Navigable Streams

5th Legislative Session (1863)

  Session Details
Body: House
District: 06
Elected: 11/4/1862
Residence: Kingston
Term of Office: 1/6/1863 to 1/4/1864
Counties Represented: Carver, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Monongalia (defunct), Wright
Occupation: Miller
Party: Not Available
Committees:
  • Emigration (Chair)
  • Indian Affairs
No other information has been entered for this legislator.