Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Johnson, Erwin P.

House 1955-58 (District 49)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Clay

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth:
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Hawley
Occupation (when first elected): General Retail Merchant

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Mayor: Hawley, Minnesota (Village Mayor, 7 years); 1??? to 1???
Military: United States Armed Forces (World War I); 194? to 194?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

60th Legislative Session (1957-1958)

  Session Details
Body: House
District: 49
Elected: 11/6/1956
Residence: Hawley
Term of Office: 1/8/1957 to 1/5/1959
Counties Represented: Clay
Occupation: General Retail Merchant
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Appropriations
  • Banking
  • University
  • Welfare

59th Legislative Session (1955-1956)

  Session Details
Body: House
District: 49
Elected: 11/2/1954
Residence: Hawley
Term of Office: 1/4/1955 to 1/7/1957
Counties Represented: Clay
Occupation: General Retail Merchant
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Appropriations
  • Banking
  • Highways
  • Public Domain
  • Welfare
No other information has been entered for this legislator.