Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Johnson, Emery A.

Senate 1943-46 (District 37)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/10/1907
Birth Place: Saint Paul, Minnesota
Birth County: Ramsey
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Dean; Bethel College, St. Paul

EDUCATION

University of Minnesota; B.A.;
University of Minnesota; M.A.;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Three children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a staff member of the University Department of Agriculture for seven years.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

54th Legislative Session (1945-1946) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 37
Elected: 11/3/1942
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/5/1943 to 1/6/1947
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Dean; Bethel College, St. Paul
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Civil Administration
  • General Legislation
  • Public Welfare
  • Reapportionment
  • State and County Fairs
  • Taxes and Tax Laws

53rd Legislative Session (1943-1944)

  Session Details
Body: Senate
District: 37
Elected: 11/3/1942
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/5/1943 to 1/6/1947
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Dean; Bethel College, St. Paul
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Civil Administration
  • General Legislation
  • Public Welfare
  • Reapportionment
  • State and County Fairs
  • Taxes and Tax Laws
No other information has been entered for this legislator.