Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

James, Benaiah M. "B.M."

House 1874 (District 18); House 1889-90 (District 20)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Rice

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1824
Birth Place: New Hampshire
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: B.M.
City of Residence (when first elected): Northfield
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1855.

Total Days Served: 1092

SESSIONS SERVED

26th Legislative Session (1889-1890)

  Session Details
Body: House
District: 20
Elected: 11/6/1888
Residence: Northfield
Term of Office: 1/8/1889 to 1/5/1891
Counties Represented: Rice
Occupation: Miller
Party: Republican
Committees:
  • Insane
  • Labor and Labor Legislation
  • School for Defectives

16th Legislative Session (1874)

  Session Details
Body: House
District: 18
Elected: 11/4/1873
Residence: Northfield
Term of Office: 1/6/1874 to 1/4/1875
Counties Represented: Rice
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Engrossment
  • Incorporations (Chair)
No other information has been entered for this legislator.