Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Jacobson, John

House 1943-46 (District 47)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Pope

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/9/1888
Birth Place: Rolling Forks, Minnesota
Birth County: Pope
Birth Country: United States
Date of Death: 9/9/1953
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Terrace
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Willmar Seminary; Postsecondary; Graduate

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Pope County, Minnesota (County Commissioner); 19?? to 19??
Municipal Government: Terrace, Minnesota (Township Supervisor); 19?? to 19??
School Board/Administration: Terrace, Minnesota (School Board); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Thirteen children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

54th Legislative Session (1945-1946)

  Session Details
Body: House
District: 47
Elected: 11/7/1944
Residence: Terrace
Term of Office: 1/2/1945 to 1/6/1947
Counties Represented: Pope
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Civil Administration
  • Cooperatives
  • Elections
  • Labor

53rd Legislative Session (1943-1944)

  Session Details
Body: House
District: 47
Elected: 11/3/1942
Residence: Terrace
Term of Office: 1/5/1943 to 1/1/1945
Counties Represented: Pope
Occupation: Farmer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Civil Administration
  • Commercial Transportation
  • Highways
  • Markets and Marketing
  • Welfare
No other information has been entered for this legislator.