Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Kruger, Rudolph

House 1875-76 (District 16)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1827
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Germany
Date of Death: ??/??/1905
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Red Wing
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1855.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

18th Legislative Session (1876)

  Session Details
Body: House
District: 16
Elected: 11/2/1875
Residence: Red Wing
Term of Office: 1/4/1876 to 1/1/1877
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Immigration
  • State Reform School

17th Legislative Session (1875)

  Session Details
Body: House
District: 16
Elected: 11/3/1874
Residence: Red Wing
Term of Office: 1/5/1875 to 1/3/1876
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Claims
  • Roads, Bridges, and Navigable Streams
No other information has been entered for this legislator.