Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Kelley, Duren F.

House 1897-98 (District 20); House 1903-04 (District 28)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Rice

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1839
Birth Place: Newport, New Hampshire
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1913
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
Alternate Spelling of Last Name: Kelly
City of Residence (when first elected): Northfield
Occupation (when first elected): Farming/Manufacturing

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;
Hamline University; Attended College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: Northfield, Minnesota (Board of Education Member, 6 years); 18?? to 1???
Military: 7th Minnesota Volunteers, Company A (United States Civil War; 2nd Lieutenant, 67th U.S.C.I.; 1st Lieutenant and Battalion Captain, 65th U.S.C.I.; Acting Assistant Quartermaster and A.C.S., Baton Rouge, Louisiana; Brevet Captain); 1862 to 01/08/1867

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1855.

Toensing lists his last name as Kelly. The Minnesota Legislative Manuals, 1897 and 1903 and the Minnesota Journal of the House, 1897 and 1903 list Kelley.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 28
Elected: 11/4/1902
Residence: Northfield
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Rice
Occupation: Manufacturing
Party: Republican
Committees:
  • Manufactures
  • Railroads
  • School for Defectives
  • Soldiers Home

30th Legislative Session (1897-1898)

  Session Details
Body: House
District: 20
Elected: 11/3/1896
Residence: Northfield
Term of Office: 1/5/1897 to 1/2/1899
Counties Represented: Rice
Occupation: Farming/Manufacturing
Party: Republican
Committees:
  • Corporations Other Than Municipal
  • Forestry and Fire Protection
  • Public Lands
  • Soldiers Home
No other information has been entered for this legislator.