Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Kellett, Thomas Pearson "T.P."

House 1872-73 (District 17)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 8/1/1814
Birth Place: Leeds
Birth County:
Birth Country: England
Date of Death: 5/21/1892
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: T.P.
Alternate Spelling of Last Name: Kellet
City of Residence (when first elected): Zumbrota
Occupation (when first elected): Merchant/Former Woolen Manufacturer

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judge: Zumbrota, Minnesota (Justice of the Peace); 18?? to 18??
Postmaster: Zumbrota, Minnesota (He was the First Postmaster at Zumbrota); 18?? to 18??
School Board/Administration: Zumbrota, Minnesota (School Board, President); 18?? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married (when first elected); Widower (listed in 1873)
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

The Fifteenth Legislature of Minnesota: Biographical Sketches, St. Paul: Press Printing Company, 1873 lists his last name as Kellet. Toensing and the Minnesota Legislative Manuals, 1872 and 1873 list Kellett.

He came to the United States in 1835 and settled in Pennsylvania. He came to Minnesota in 1856.

According to an obituary in the Red Wing Daily Republican, he was originally a Whig and later a Republican. (MHS Researcher)

He died in Zumbrota, Minnesota.

His middle name, birth date, other government service, death date, and death year were provided by a researcher from the Minnesota Historical Society.

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

15th Legislative Session (1873)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/5/1872
Residence: Zumbrota
Term of Office: 1/7/1873 to 1/5/1874
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Merchant/Former Woolen Manufacturer
Party: Republican Party Notes: His party affiliation was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.
Committees:
  • Education (Chair)
  • State Library

14th Legislative Session (1872)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/7/1871
Residence: Zumbrota
Term of Office: 1/2/1872 to 1/6/1873
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Merchant/Former Woolen Manufacturer
Party: Not Available
Committees:
  • Education (Chair)
  • Printing