Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Keegan, Andrew

Democratic Constitutional Convention 1857 (District 6); House 1875 (District 20)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Dakota

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1814
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Ireland
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Rosemount
Occupation (when first elected): Surveyor

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Territorial Democratic Constitutional Convention: 6th Council District, Minnesota Territory; 07/13/1857 to 08/29/1857 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1854.

Total Days Served: 364

SESSIONS SERVED

17th Legislative Session (1875)

  Session Details
Body: House
District: 20
Elected: 11/3/1874
Residence: Rosemount
Term of Office: 1/5/1875 to 1/3/1876
Counties Represented: Dakota
Occupation: Surveyor
Party: Not Available
Committees:
  • Deaf, Dumb and Blind Institute
  • Rules and Joint Rules
No other information has been entered for this legislator.