Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Whiteman, Alonzo Jay "A.J."

Senate 1887-90 (District 46)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Aitkin, Carlton, Cass, Cook, Hubbard, Itasca, Lake, St. Louis, Wadena

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/19/1860 (uncertain)
Birth Place: Dansville, New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1917
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: A.J.
City of Residence (when first elected): Duluth
Occupation (when first elected): Pine Land

EDUCATION

Dansville Seminary, New York; Secondary;
Geneseo State Normal School, New York; Attended College;
Hamilton College, New York; College Graduate; With Honors, 1881
Columbia College, Law School, New York City, New York; Studied Law; 1 Year

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1882.

He ran unsuccessfully for the Minnesota House of Representatives in the 1884 election.

He ran unsuccessfully as the Democratic candidate for Congresss in the Fifth Minnesota District in 1890.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

26th Legislative Session (1889-1890) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 46
Elected: 11/2/1886
Residence: Duluth
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Aitkin, Carlton, Cass, Cook, Hubbard, Itasca, Lake, St. Louis, Wadena
Occupation: Pine Land Dealer/Former Paying Teller, Bell and Eysters' Bank, Duluth
Party: Democratic
Committees:
  • Elections
  • Grain and Warehouse
  • Public Lands
  • Railroads
  • Reapportionment Special

25th Legislative Session (1887-1888)

  Session Details
Body: Senate
District: 46
Elected: 11/2/1886
Residence: Duluth
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Aitkin, Carlton, Cass, Cook, Hubbard, Itasca, Lake, St. Louis, Wadena
Occupation: Pine Land
Party: Democratic
Committees:
  • Booms and Logs Special
  • Elections
  • Grain and Warehouse
  • Public Lands
  • Railroads
No other information has been entered for this legislator.