Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

White, Clark R. "C.R."

House 1861 (District 9); House 1874 (District 17)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1827
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: C.R.
City of Residence (when first elected): Pine Island
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1856.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

16th Legislative Session (1874)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/4/1873
Residence: Pine Island
Term of Office: 1/6/1874 to 1/4/1875
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Lawyer
Party: Not Available
Committees:
  • Federal Relations
  • Judiciary
  • Rules and Joint Rules (Chair)

3rd Legislative Session (1861)

  Session Details
Body: House
District: 09
Elected: 11/6/1860
Residence: Pine Island
Term of Office: 1/8/1861 to 1/6/1862
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Enrollment
  • Roads, Bridges, and Navigable Streams
No other information has been entered for this legislator.